środa, 20 maja 2015

Nie wszystko złoto co się świeci

Ruch indeksu WIG20 na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni nie pozwala mi go dłużej traktować jako niewielkiej wewnętrznej korekty iv w fali C. Jego skala wskazuje, że mamy do czynienia z czymś większym. Fala 2. w C (tak ówcześnie przeze mnie identyfikowanej) trwała 3 sesje i jej odpowiednikiem był trwający 4 sesje trójkąt biegnący z 21.-24. kwietnia. Aktualna korekta jest odpowiednikiem ruchu z przełomu lutego i marca. Jednak fakt ten zmienia postać rzeczy. Zamiast zygzaka mielibyśmy bowiem do czynienia z impulsem. Czy to oznacza, że jesteśmy świadkami narodzin hossy? Bynajmniej.


Zacznijmy jednak od bieżącej korekty spędzającej sen z powiek wielu uczestników rynku. Z pozoru skomplikowana w swej naturze przeistacza się stopniowo w zwykły trójkąt. Z początku zakładałem w tym miejscu strukturę płaską, jako że poprzednia korekta (niższego stopnia) była trójkątem biegnącym, ale było to oczekiwanie na wyrost idealizujące całą falę. Reguła zmienności ma mniejsze wymagania :-). Korekta korespondencyjna - ta w fali 2. - była złożona (płaska + zygzak), więc skoro nie płaska, to trójkąt w tym miejscu spełni swoją rolę równie dobrze (a ponieważ częścią poprzedniej kombinacji była płaska to nawet lepiej). Zresztą wersja zdarzeń z korektą płaską nie została jeszcze całkowicie zanegowana. Możliwe, że rynek jest w samym jej środku rysując obecnie jej środkową falę a dokładniej impuls (c) płaskiej będącej wewnętrzną składową b docelowej fali płaskiej.

Interesująca przy tym jest fala b domniemanego trójkąta. Muszę przyznać, że stanowi ona potencjalne słabe ogniwo przedstawionej wersji zdarzeń. Bardzo szybka, do złudzenia przypomina impuls, jednak od impulsu oczekiwałbym bardziej złożonej budowy. Nie mniej tego również należałoby oczekiwać od zygzaka, a  wieńczącą częścią fali płaskiej być nie może, gdyż takiej opcji rynek nie pozostawił. Nie sądzę również by był to impuls z tego względu, że rynek zanegował dzisiaj ponad 88,6% jej rozpiętości tym samym schodząc poniżej wszystkich racjonalnych poziomów wsparcia. Ewentualnie można by go zinterpretować jako impuls załamany o czym poniżej w pkt. 5... Cóż, wygląda na to, że rynek po prostu musi wszystkich od czasu do czasu zagiąć :-/.

A co zrobić z coraz bardziej wyraźną, impulsywną naturą kompletnej fali? Bo przecież to już nie jest prosty zygzak abc w podfali E kończącej trójkąt tylko "klasyczny" pięciofalowy impuls!

Rozwiązania są trzy:
  1. Jest to impuls kończący podfalę c fali płaskiej -Y- korekty złożonej; w takiej konfiguracji zygzak od maja do grudnia 2012 r. byłby falą -W-, następnie płaska w fali -X- do czerwca 2013 r. i aktualnie -Y-; scenariusz uwiarygadnia fakt zniesienia dokładnie 76,4% fali -W- przez falę -X-, 
  2. Jest to impuls kończący podfalę c rozbudowanej fali płaskiej C trójkąta rozpoczętej w czerwcu 2013 r., 
  3. Jest to hybrydowa fala D trójkąta korygującego zygzak z maja - grudnia 2012 r. (wspominał o nich Prechter, jako o quasi impulsach wprowadzających rynek w błąd po zakończeniu klasycznej formacji korygującej ABC przekształcającej się niepostrzeżenie w ABCDE),
Uzupełniają je dwie alternatywy, mniej prawdopodobne, ale zgodne z dotychczas śledzoną ścieżką:
  1. Całość to jednak zygzak w trakcie realizacji podfali v impulsu c tworzącego zwieńczenie E wieloletniego trójkąta; w takim wypadku jego podfala iv zakończyłaby się już 7-sesyjną korektą na poziomie 2.495 pkt (rozwiązanie tłumaczy dziwną falę b, jednak ponad 88,6%-owa korekta znacząco umniejsza realności takiego rozwiązania),
  2. Lub całość to pierwszy kompletny już impuls / zygzak, zwieńczony załamaną falą w punkcie 2.555,79 pkt; w takim wypadku możliwa byłaby kontynuacja po korekcie wieńcząca E trójkąta tak jak powyżej (wyraźny zygzak, który nastąpił "po" sprowadza prawdopodobieństwo w okolice 0, ale takie rozwiązanie również wyjaśniałoby oryginalną domniemaną falę b trójkąta).
Wizualizacji na razie przedstawiać nie będę, gdyż nie ma to większego sensu. Każdy z trzech pierwszych, poważnie branych przez mnie pod uwagę scenariuszy, daje zbliżone średnioterminowe projekcje. I to jest najważniejsze. Różnią się co prawda zasięgiem spadków oczekiwanych po finalizacji impuls, ale to historia na końcówkę tego roku a może i początek przyszłego i na razie za wcześnie by temat ten poruszać.

Tymczasem rynek zbiera siły na ostatni skok. "Uniwersalny" poziom docelowy ze względu na zmianę identyfikacji fali nieco się podniósł i przebiega aktualnie w rejonie szczytu z listopada 2013 r. a więc około 2.625 pkt. Rozwiązanie nr 1 dopuszcza jednak wzrost nawet o 100 pkt mocniejszy w razie rozszerzenia. Natomiast nr 5 ma najmniejszy potencjał, który mógł się już dotąd całkowicie wyczerpać.

44 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. Jeszcze dzisiaj rano scenariusz z TUK na WIGu wydawał się nęcącym pomysłem, ale ta korekta zaszła tak głęboko, że rachunek prawdop. rzeczywiście zaczął działać na jego niekorzyść (nie tylko >88,6% na WIG20 i wejście w obszar najmniejsze podfali tego domniemanego impulsu, ale też >76,4% zygzaka abc na WIG). No nie wygląda to dobrze, ale ma Pan rację, póki fala nie została zanegowana puty impuls trwa, dlatego dodałem punkt 4. Już w niego nie wierzę, ale nieco asekuranctwa nie zaszkodzi ;-)

      Usuń
    4. A co do poszczególnych wersji zdarzeń to:

      1. Trójkątowi daję 40%,
      2. Płaskiej 25%,
      3. Impulsowi 10%.

      Tak więc gra pod wzrosty do ~2.545 pkt nie powinna być na razie chybionym pomysłem.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 4. i 5. wskazują na zygzaki (pierwszy na mniejszy w trakcie realizacji tak jak w poprzednich postach, drugi na większy, którego część a dopiero by się (s)kończyła). I moim zdaniem raczej zygzaki E kończące już trójkąt niż D. Wersja z D, którą Pan faworyzuje nie podoba mi się osobiście z tego powodu, że zygzak z maja - grudnia 2012 r. jest autonomicznie zbyt potężny by potrzebować kontynuacji. Samodzielnie w ciągu paru miesięcy zniósł ponad 61,8% krachu. Dlatego sądzę, że rynek wyczerpał swoje nastroje już wtedy. Ale oczywiście to tylko psychologia i obserwacje i nie ma na razie nic konkretnego na poparcie tej tezy ;)

      Co do tych pięciu wersji to ja,zgodnie z kolejnością, daję pierwszeństwo nr 1, a więc kombinacji W(zygzak)X(płaska)Y(płaska [być może rozszerzona o zasięgu 2.725 pkt czyli 76,4% zniesienia krachu]).

      Tymczasem rynek jakby zabierał się za ostateczną rozprawę z niewygodnym impulsem. Wolałbym przy tym by te 2.495 się utrzymało ;).

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. :) Taaak, przy takich wyjaśnianiach TFE jest niezastąpiona! ;)

      Usuń
    4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    5. Maciej J.21 maja 2015 12:28

      Taaak, futures mają tu rzeczywiście przewagę optymizmu, której indeks nie potwierdza.. a poprzedni komentarz nie był przytykiem w Pana kierunku ;).. ot taka sobie refleksja nt TFE :).

      Usuń
  3. A skoro dzisiejsza sesja pozwala nam na takie rozgadanie ;) to przyznam: rzeczywiście da się wyabstrahować impuls na WIGu ze złożoną "piątą" i klasycznym zejściem w takim przypadku w szybkim zygzaku do poziomu zaczepienia dla "czwórki". Niech tylko teraz popyt przyciśnie bo jak na raazie to po tej stronie sami maruderzy i oportuniści ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. No to jutro wielka kumulacja :D

      Usuń
  4. Panie Macieju, sugeruję sprawdzenie i przekalkulowanie falki na indeksie WIG z okresu 2015-05-11 z godz. 09:15 do 2015-05-11 16:30. Prawdopodobnie jest to fala 5 załamana. Ja ją oznaczyłem jako falka b. Konsekwencje tego oznaczenia mogą zniweczyć trójkąt ABCDE. Wyjście będzie dołem w takim przypadku, poniżej początku fali 1 (~56.300)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dopóki nie ma tendencji przebijającej ważny poziom 56.500, a później ~56.300 powinna obowiązywać poniższa notacja pro wzrostowa. Przebicie w dół tych poziomów będzie odpowiedzią dla wersji załamanej falki 5 o której wyżej. Z budowy struktury tej falki nie wygląda ona na załamaną falkę, ale nie mam tickowego wykresu, aby móc to sprawdzić. Z minutowego wykresu wynika, że to falka b.

    http://bankfotek.pl/image/1895977

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przecież istnieją fale nieregularne, gdzie fala B wychodzi poza szczyt fali 3 i 5, więc nawet, jeśli fala 5 jest załamana to i tak B wychodzi poza falę 3.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. (nie jestem pewien co istnieje u Elliotta w oryginale, bo nie znam)

      Istnieje to samo co w wersji Prechtera, który usystematyzował, zebrał w całość i dodał swoje komentarze, które wg Niego są prawidłowe, ale czy są obecnie aktualne? :) mam wątpliwości. Podejrzewam, że Prechter kierował się bardziej rynkiem walutowym, niż kapitałowym, bo na walutach występuje bardzo dużo dziwnych schematów, które się nie kleją.

      Nie wiem, czym pan zauważył, ale wykres WIG charakteryzuje się bardzo dużą nieregularnością w porównaniu do DJIA. Dlatego niektórym fanom inwestowania odechciewa się ta teoria ;)

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. http://www.elwave.com/elwave/faq/principle/Image68.gif
      http://bankfotek.pl/image/1896586
      http://bankfotek.pl/image/1896589
      Moje wątpliwości odnośnie załamania fali 5 odnoszę do kanałowania trendu. Notacja nie jest jednoznaczna

      Usuń
  10. Trudno jednoznacznie zinterpretować fale z ostatnich sesji. Aktywność z dwóch ostatnich dni rzeczywiście wskazuje na płaską obustronnie rozszerzoną choć ta ostatnia mała fala c płaskiej spadła odrobinę za nisko co każe zachować ostrożnośc (1 pkt, ale takie naruszenia są istotne). Napiszę więc asekuracyjnie: w poniedziałek raczej wzrosty ale nie wykluczam spadków ;-). Pozytywna wiadomośc jest taka, że ew. spadki powinny się zatrzymać w okolicy 2.495 pkt. Na razie raczej nie ma sensu spekulować co się stanie jeśli i ta barykada padnie. Poczekajmy aż się to stanie, jeśli się stanie.

    Jednak co do Pana scenariusza z falą załamaną to się z tym zupełnie nie zgadzam. Niemożliwe jest żeby wiedzeni impulsem inwestorzy skapitulowali w tak dramatycznym stylu, po czym w nastrojach korekcyjnych(!) zanegowali załamanie impulsu(!) ustanawiając nowy szczyt w korekcie właściwie już na nast. sesji!

    Zresztą po co komplikować? Pan się ciągle uparcie trzyma scenariusza z impulsem... A ja już tyle razy wskazywałem , że jest to prawdopodobnie abc TUK (choć coraz mniej się to kupy trzyma), albo np. część wewnętrznej fali płaskiej w większej fali płaskiej, albo też po prostu B trójkąta (w przypadku WIG rozszerzającego się lub biegnącego).

    BTW. jeszcze odnosnie ostatniej możliwej fali płaskiej to zwracam uwagę na pkt. 28 KODEKSU ;-)

    BTW2. Widziałem, że pod poprzednim postem rozgorzała dość zacięta dyskusja ;-). Nie miałem jeszcze okazji się z nią dokładnie zapoznać, ale po powierzchownym przesledzeniu muszę powiedzieć, że cieszy mnie "posiadanie" tak ogarniętych czytelników :-).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    2. 1. Fala 5 - 8 maja na WIGu bo o niej mówię ;-) nie może być D.
      2. Zygzak jest nieodłączną częścią korekty drugiego stopnia. Nie odnosi się to do fal stopnia B. Płaska w takim razie wystarczy i co więcej będzie wskazówką na taką właśnie interpretację całości:).

      Usuń
    3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    4. Pozytywna wiadomośc jest taka, że ew. spadki powinny się zatrzymać w okolicy 2.495 pkt.

      To już się dzieje panie Macieju. Nogi za pas ;) Patrząc na schemat kanałowania trendu i załamkę domniemanej fali 5, cena, jak piesek idzie jak na smyczy, potulna i grzeczna i nie ma to nic wspólnego z wyborami prezydenckimi.

      Usuń
    5. IMO jakiś tam krótkoterminowy wpływ wyników jest. Obecny prezydent roztrwonił 70% poparcia, więc cały scenariusz jest kontynuacją sporego(!) zaskoczenia od wyników pierwszej tury.

      Moim zdaniem prawdopod. formacji na W20 wygląda od dzisiaj tak:
      - płaska 40% / trójkąt 10%
      - impuls od połowy stycznia jako A 25%

      http://i.imgur.com/YEYnxu1.png

      Usuń
    6. Kanałowanie trendu bardziej mnie przekonuje, ale musi być poparte ciągiem F. Wybory podkreślam nie mają tu nic do tego. To jest gra dawno w czasie zaplanowana. Fale są rozpisane przez algorytmy banków inwestycyjnych na wiele lat w przód. My, małe żuczki chcemy ten plan jedynie podglądnąć i widać, że niektórym to wychodzi ;) a to oznacza, że opierając się na różnych metodach można przewidzieć najbardziej prawdopodobne wersje wydarzeń. I tyle z mojej strony.

      Usuń
  11. Na indeksie WIG zaczęło się wsparcie wg kanałowania trendu. To może być już teoretycnie koniec zjazdów. Niektóre podfale są zgodne z Ciągiem F.

    http://bankfotek.pl/image/1896833 Zobaczymy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie wiem czy trochę nie za dużo w tym teorii spiskowych;)..

    A dzisiejszy spadek neguje kolejne scenariusze. Nie wiem czy scenariusz z A od poł. stycznia i teraz B się utrzyma. Coraz bardziej przypomina to wszsytko wersję zdarzeń faworyzowaną przez Pana Kamila. Powinno to wyglądać mniej więcej tak. Zgadza się?;)

    http://i.imgur.com/xKLX3Rh.png

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy takim zjeździe powinno być coś więcej pokazane na horyzoncie w kółeczku zielonym. Fale korygujące wyższego stopnia powinna mieć długość falki korygującej przed taką lawiną

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    3. http://bankfotek.pl/image/1896845 PZ na lini pionowej

      Usuń
    4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
    5. Inaczej układają się fale na WIG, a inaczej na WIG20.

      "Więc może jednak fala 4 w impulsie od stycznia?"
      wg kanałowania trendu od stycznia na WIG jest to fala IV. Od 2014-03 niedokończona fala 5

      Na WIG20 jest to fala, która w oznaczeniach trudno mi się do niej ustosunkować definitywnie.

      Usuń
    6. "Nie wiem czy trochę nie za dużo w tym teorii spiskowych;)."

      Wątpię w teorie spiskowe, liczą się fakty szczególnie te dotyczące rynku walutowego. Tego typu zachowanie to podział na strefy wpływów. Każdy z banków czerpał zyski ze swojego terytorium, ale to i tak małe piwko z tym, co widać na najniższym interwale.

      http://www.bankier.pl/wiadomosc/5-8-mld-USD-kary-dla-szesciu-wielkich-bankow-7259816.html

      Usuń
    7. Brutalność dzisiejszej fali każe zachować ostrożność co do wyznaczania dna na W20: 50-sesyjna średnia złamana (a przypominam, że jej przeskoczenie 19. marca zbiegło się z przełamaniem linii trendu spadkowego i było sygnałem do wzrostów, więc może należy podejść do tego faktu symetrycznie), dno ważnej korekty niższego rzędu (2.464 pkt) naruszone (powtórze to co wczoraj - to 1 pkt, ale takie naruszenia są istotne!), układ fal na PZU a szczególnie PKOBP - fatalny, brak dywergencji na 10-minutowym RSI (ta dopiero się tworzy)...

      ... Następne wsparcie: rejon 2.430 - 2.440 pkt. Ale już najbliższy spadek pod wspomnianą dywergencję spowoduje ucieczkę z kanału wzrostowego, więc będzie to tylko wsparcie pod jakąś tam korektę w E trójkąta o prawdopodobnym zasięgu ~2.250 pkt.

      Po dzisiejszej sesji takiej wersji zdarzeń daję 51,55% szans realizacji :).

      Usuń
    8. Wybory skończyły się z takim wynikiem 51,55%, czyżby magia procentowa? Nie sprawdzam spółek, no ale jeśli już to trzeba wszystkie 20 sztuk wziąść do analizy

      Usuń
    9. ;) Przy takiej konstrukcji indeksu jaki mamy wszystkich nie potrzeba - wystarczy parę benchmarkowych (PKOBP, PZU, PEKAO, PKN + ew. KGHM i PGE)

      Dzisiaj / jutro uplywa 21 sesji od rzeczywistego szczytu i 13 od domniemanego załamanego impulsu...

      Usuń

---------------------------
Przydatne kody html:

- wstawianie aktywnego linku
<a href="adres linku w cudzysłowach">wyświetlany tekst</a>

- wytłuszczanie tekstu
<b>tekst</b>
---------------------------