środa, 15 maja 2019

Quo Vadis GPW

Dokąd zmierzasz giełdo? Pierwszy raz od dawna jest to dla mnie całkowitą niewiadomą. Najbardziej prawdopodobne, że WIG20 jeszcze nie zakończył fali 2. i będzie spadał aż do momentu ustanowienia nowego lokalnego dna. Zazwyczaj fala kontynuacji po finalizacji trójkąta jest krótka i sięga jedynie szerokości trójkąta. Tu jednak jest pewien szkopuł. Trójkąt w tym miejscu nie wygląda technicznie poprawnie. Idzie o niuanse. Zgodnie z regułą 68.: "Trójkąt zaczyna się i kończy prostym zygzakiem". Ostatnia fala prostym zygzakiem nie była (raczej załamanym w ostatniej fazie, potrójnym zygzakiem). Fakt ten pozostaje dla mnie wielce problematyczny.

W związku z tymi nieścisłościami na ten moment nie posiadam scenariusza wiodącego. Ustawiam się w trybie oczekiwania - "wait and see" ze szczególną obserwacją poziomu w rejonie 2000 pkt.


* * * * *

Od początku 2019 r. polski parkiet wyróżnia się tragikomiczną wręcz słabością. Zdaje się że przyczyny takiego stanu rzeczy tkwią niemal w 100% w polityce. Nie będę ich tu jednak ani wymieniał ani tym bardziej analizował. Nie leży to w sferze moich zainteresowań. Poniżej przedstawiam jedynie konsekwencje. 

Rysunek przedstawia porównania relatywnej siły WIG20 w zestawieniu z (w miarę) reprezentatywnym, choć i subiektywnym zbiorem światowych indeksów (przydałoby się więcej ale obraz by zanadto się zamętnił). Horyzontalna białą linia to nasz benchmark od początku 2019 r. przyrównany dzień po dniu do głównych indeksów wyrażonych w lokalnych walutach (zgodnie z kolejnością jak w legendzie):
  • Węgier,
  • Czech,
  • Rosji,
  • Ukrainy,
  • Grecji,
  • Hiszpanii,
  • Niemiec,
  • Wielkiej Brytanii,
  • Turcji,
  • Chin,
  • Japonii,
  • Tajwanu,
  • USA,
  • Krajów Gospodarek Wschodzących.


Jak widać nawet turbulentna, pogrążająca się w ekonomicznym chaosie i obdarowana niemal już śmieciowymi ratingami Turcja była mocniejsza od nas (+4%) a okresowo jedynie Ukraina okazywała znacząco większą słabość, choć ostatecznie wyschodzi na plus. Reszta giełd zostawiła nas daleko w tyle, a liderami grupy są Grecja (!?!) (+29%), Chiny (+27%) oraz Rosji (+24%)!

Czy cokolwiek usprawiedliwia tak rozpaczliwy obraz i tragiczną pozycję naszego parkietu łącznie z tłem malowanym przez naszych wschodnich sąsiadów? Kiedy ta bolesna słabość polskiej giełdy się skończy? Czy jest szansa na odreagowanie jeszcze przed przeprowadzeniem reformy OFE? Nadal uważam, że tak, jednak krytyczne poziomy zbliżają się ostatnio bardzo szybko - szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

19 komentarzy:

  1. Oczywiście,że trójkąt technicznie nie jest poprawny.Taki trójkąt może być f4,nie może być fB.tutaj:
    "Trójkąt rozszerzający horyzontalny"
    http://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
    Kompletnie nie pasuje f4 w ruchu od dołka 2016
    Zatem czym jest?
    Jest odwróconą formacją.
    https://www.bdm.com.pl/ispag/encat/odwrocone_formacje.html
    Ponieważ jesteśmy w trendzie spadkowym od szczytu 2018,zatem odwrotność(lustrzane odbicie)środkowy malunek:
    https://www.bankfotek.pl/view/2119308
    Przed nami solidne wzrosty.Ponieważ zakładam,że hossa rozpoczęła się od dołka z października 2018 więc obecne spadki nie powinny zejść poniżej owego dołka.
    Niebawem obiecany wpis wyjaśniający to i inne rzeczy.
    Staszek vel red.007

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko co w takim układzie z naszym niefortunnym odbiciem ,które już zupełnie nie przypomina impulsu ani nawet TUP. No i odrzucenie poziomów i późniejsza rejterada.. prawdę mówiąc dość słąbo wpisują się w obraz "odwróconej formacji".

      Usuń
  2. Oj Maciej hmm... jesteś w kropce widzę. Wykres WIG-u jest w miarę prosty do oznaczenia od 2007r. Każda kolejna duża korekta down powinna być 5 falowa!!! Każda kolejna impulsowa up powinna być 3 falowa. Tak sądzę. Rozumiesz coś z tego? Mamy BIG TUP.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Historia uczy, ze kazdy "koniec swiata" wyjatkowo jednak ciezko przewidziec.

      Usuń
    2. Zapamiętaj tę przybliżoną datę, wrzesień 2035r. Może Ci się przydać.

      Usuń
    3. Mariusz, no to zdradź co przewidujesz. Masz szansę zostać prorokiem - choć czas oczekiwania dość długi...

      Usuń
  3. Na DJIA od 2009r. mamy rozpoczętą ostatnią bardzo dużą falę wzrostową, która do 2035r. powinna zakończyć się w przedziale 35.012 - 36.383 pkt. w zależności od wykresu log lub liniowego. Linia graniczna ciągnie się po szczytach z 26.01.2018r. i 03.10.2018r. i opisuje cenę, która nie wyjdzie poza tę linię oporu. Wyjście poza nią daje zupełnie inne poziomy i byłyby charakterystyczne dla wydłużenia fali 3. Można to będzie rozpoznać po złamaniu symetrii fali 3. Odnosząc te wartości na naszą giełdą w obecnych cenach, u nas ma prawo wzrosnąć rynek x 3,66 do 2035r. USA są obecnie w zupełnie innej notacji, niż np. GPW. USA są w dużej V, a GPW w dużej III. U nas najbardziej dynamiczne wzrosty będą rozpoczynać się najprawdopodobniej w okolicach 2030r. z poziomu 45.000 pkt. na indeksie WIG i będą stosunkowo krótkie czasowo bo tylko ~+/-5 lat. W USA V fala będzie miała bardziej charakter funkcji logarytmicznej z większą liczbą podstawy log np. log a x, gdzie a=4

    W 2036. spodziewałbym się katastrofy naturalnej, która cofnie tę cywilizację o kilka dziesięcioleci. Fala wzrostowa na GPW będzie podobna do hiperboli. Taką też Prechter od dawna rysował na DJIA, ale ma on trochę inne oznaczenia, niż moje oznaczenia. Zresztą falę tą widziałeś już u mnie, bo ją wkleiłem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ale co teraz 2-5 lat do przodu

    OdpowiedzUsuń
  5. Pan Maciej przewidywał dużą 3 czyli kilka tysi 4-6 wig 20 za kilka lat . Czy tak może być promagna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz co, wszystko jest możliwe. Zasada fali zakłada 5 falowy ruch w górę i 3 falowy ruch w dół, a to by oznaczało, że robimy 3 kroki w przód i 2 kroki w tył. W perspektywie wielu wielu lat inwestor trzymający akcje, jak Buffett zawsze będzie do przodu, bo gra na bardzo długim cyklu fali 3, a teraz fali 5. Gdyby Buffett urodził się w Polsce, albo w Grecji to miałby problem. Każdy rynek będzie kiedyś na dużej fali 3 wydłużonej wyższego stopnia, kwestią jest tylko, czy ten rynek jest tym, co go typujemy do dużej fali 3.

      To jest blog Macieja i to Jego powinieneś zapytać w tej kwestii fali 3. Ja tu tylko maluję.

      Usuń
    2. Obniżki stóp w USA już tuż tuż niektórzy analitycy z poza main streamu powoli piszą o QE w 2020. Czyżby wreszcie Pana Macieja prognozowane osłabienie dolara wkraczało powoli na scenę?

      Usuń
  6. Panie Maćku da Pan radę jakiś nowy wpis

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      Czekam na nieco zwiększoną krystalizację sytuacji pomiędzy PLN i W20. Złotówka wygląda jakby miała chęc na kontynuację umocnienia, co kłóci się trochę z oczekiwaną przeze mnie słabością na parkiecie gdzie wciąż oczekuję jeszcze 'uklepania' dna przed powrotem do hossy (pazdziernik(?)). Na nowy wpis nie bedzie jednak trzeba czekac aż tak długo ;).

      Usuń
    2. Powinno być jeszcze uklepanie dna na W20 i osłabienie złotówki.
      W zasadzie to jestem skłonny sądzić,że już przystępujemy do osłabienia złotówki.Przed miesiącem namalowałem ołówkową projekcję dla U/E.
      Należy ją czytać kierunkowo,nie wartościowo:
      https://www.bankfotek.pl/view/2138301
      https://www.bankfotek.pl/view/2138300
      https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
      Jeśli diagnoza TUK jest poprawna,to szczyt czerwcowy powinien być końcem F4 i
      rozpoczęliśmy ostatni spadek w trójkącie.
      Na miedzi mam pomysł,że od końca 2017 rysuje się podwójny zygzak,gdzie szczyt kwietniowy br.to koniec fali X i obecnie rysujemy Y a być może już nawet falę c w Y.
      https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3y&t=c&a=ln&b=1
      Podwójny zygzak komponowałby jako ostatnia fala E tego trójkąta:
      https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=20y&t=c&a=ln&b=1
      Jeśli pisanie i malunki mają sens,to wzrosty na W20 będą niebagatelne.
      Staszek vel red.007

      Usuń
  7. I ile to jeszcze potrwa? Panie Macieju i Staszku

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Technicznie wciąż kluczowe pozostaje schłodzenie w okolice 2.000 pkt.

      Usuń
  8. WIELKI SZACUN za wykres majowy !!! Realizacja już w 99%

    Panie Macieju jestem LESZCZEM giełdowym, wtopiłem w PGE na 12zł ile poczekam aby Energetyka wstała z kolan ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nooo, zostało troszkę więcej jak 1% ;) (gorzej jak się zrealizuje np. w 120% heh). Ale dziękuję.

      Energrtyka jest istotnym sektorem w W20 choć w obliczu słabości regularnie traci na znaczeniu wagowym. Niestety sektor mocno upolityczniony. Wagowo jedynie 4% udziału. Napewno indeks poradzi sobie bez rajdu na PGE (Tauron pewnie wkróce wypadnie), ale myślę, żę atrakcyjne wyceny pchną sektor w górę wraz z resztą rynku. Są jednak mniej ryzykowne alternatywy.

      Usuń

---------------------------
Przydatne kody html:

- wstawianie aktywnego linku
<a href="adres linku w cudzysłowach">wyświetlany tekst</a>

- wytłuszczanie tekstu
<b>tekst</b>
---------------------------