czwartek, 18 marca 2021

GPW: witajcie w domu wariatów

Nie myliłem się, że sytuacja na W20 będzie przypominać tę z czerwca 2017. Źle zinterpretowałem falę od szczytu jako autonomiczny złożony zygzak. Błąd ten będzie mnie wiele kosztował w kontekście wygasających jutro opcji call, których zbyt wiele przetrzymałem do wygaśnięcia (z zupełnie nieodległą ceną wykonania). Uwiodła mnie koncepcja szybkiej, wertykalnej korekty. 

Nie podważa to jednak wiarygodności TFE i nie powinno do niej zniechęcać. Był to mój osobisty, interpretacyjny błąd. Fale są uśrednionym, ważonym siłą psychiki i portfela obrazem stanu umysłowego jego uczestników. Fluktuuje on wraz z ich nastawieniem. Każdy psycholog czy psychiatra wie jak trudno jest się wgryźć w obraz stanu psychicznego pacjenta, postawić trafną diagnozę i z góry zaplanować skuteczną kurację. Wymaga to wielu godzin psychoanalizy, prowadzi w ślepe zaułki i nie gwarantuje szczęśliwego końca. A co jeśli pacjentów są tysiące na raz...

WIG 20 jest ogromnie niewdzięcznym konglomeratem pacjentów: kapryśnych i przekornych; niełatwo poddaje się analizie. Osobiście uważam, że najbardziej niewdzięcznym w interpretacji na świecie (zaraz po nim jest FTSE 100), ze swoim bagażem nieudanych prób angażu kapitału społecznego w OFE i PPK, majstrowaniem przy wypłacie zysków kapitałowych, dramatycznych zmianach składowych (gdzie z dnia na dzień spółka o długiej historii wzrostowej staje się liderem indeksu właśnie dlatego, że sięgnęła wystarczającej kapitalizacji po wspinaczce na szczyt, z którego może już tylko spaść) i wieloma innymi. Nawet zupełnie niezaskakująca informacja o lockdownie potrafi momentalnie zepchnąć indeks o 3%, gdy nasi sąsiedzi w trudniejszej sytuacji nie tracą rezonu i rysują nowe szczyty. Ojjj duże pokłady mieszanki naiwności oraz cwaniactwa rynkowego (nie tylko strachu i chciwości) można odczytać z umocowanych w formacjach akcji cenowych. Jedyna szansa na jakąś racjonalność w matematycznych algorytmach i odartych z emocji botach, które wzorem rynków zachodnich wzmocnią trendy, zdynamizują korekty i ograniczą ich uniwersum do najprostszych zygzaków. Bo wierzcie mi, rozszerzone płaskie i pędzące trójkąty to dla elliotowca soczysty, dezorientujący kopniak w krocze.

Poniżej zaktualizowany o interpretację przedłużającej się konsolidacji obraz naszego rynku. Unikalny trójkąt w trójkącie (przez tyle lat widziałem go chyba tylko raz) wchodzi w obszar fali 1. (druga zasada kardynalna KODEKSU). Wariactwem jest jego pojawienie się w takiej konfiguracji i na tym etapie (zasada 33.). Jednocześnie forma korekty w fali 2. wyklucza interpretację całości - od marca do styczna - jako zygzaka (zasada 55.) . Niestety rynek jeszcze nie wie, że jest już w trendzie wzrostowym. Rozstrzygnięcie - nieważne jakie będzie - określi stopień trendu i wymusi poprawkę w katalogu zasad.

Saldo odczytu nastrojów SII INI spadło dzisiaj do neutralnych poziomów 0,6%. NBP zwiększył na przetargu w lutym swoje zaangażowanie w obligacje SP i BGK o 3,85 mld co jest najmocniejszym zastrzykiem od lipca. Co ważniejsze jednak ogłosił elastyczność w działaniu i nie lekceważyłbym tej słownej ingerencji. Napływy do funduszy akcyjnych zwiększają się systematycznie. Sumarycznie wszystko to odczytuję jako zapowiedź kontynuacji wzrostów. Czy będzie to iii, jak wcześniej oczekiwałem czy już 5, zostawiam rynkowi do rozstrzygnięcia. Dalekosiężne skutki ewentualnej "rewolucji" opiszę w oddzielnym poście.

Powodzenia!

23 komentarze:

  1. W domu wariatów jest tylko 20 pacjentów. Trochę ciężko, ale MWig80 ma pojemniejszy oddział dla 80 pacjentów ;)

    Kolejny raz popełniasz ten sam błąd Macieju. To co jest 1 jest dużą falą A, 2 jest małą a, i lub 3 jest małą b. Trójkąt a,b,c,d,e jest początkiem małej fali C. Potem będzie kolejna 5 falowa struktura dużej fali C. Tak wygląda wzrostowa fala korygująca z korektą pędzącą.

    Niepotrzebnie upierasz się i forsujesz impuls hossy. Patrząc wstecz kilkanaście lat nie widać żadnego objawu hossy. Są tylko duże korekty większej struktury. Ciężko będziesz znosił kolejną zmianę fal, gdy zbyt głęboko indeks zanurkuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takiej interpretacji fala a płaskiej pędzącej nie powinna od razu wyjść ponad szczyt fali A. Takie przełamanie powinno się dokonać dopiero przez c. Nie widzę też jak możnaby to 'logicznie' zgrać z całą strukturą 2007 - 2020.

      Usuń
    2. Przypomina Ci to coś Maciej? W tym rozdaniu masz jedynie zbyt dużą jedną oscylację.

      WIELKI PLAN V

      Usuń
    3. Hmm.. Myśle jednak, że rynek poddaje testowi jedną z zasad. Widziałem fale 4 wchodzące w obszar 2. jeśli te były strukturami rozszerzonymi. Rynki lewarowane dopuszczają naruszenie jeśli jest natychmiast odwracane i ogranicza się do cen intradayowych a tak dokładnie wygląda sesja z 21.12. A co jeśli drukowanie nie pozostaje bez wpływu na TFE? Reguła o trójkątach w dwójce też jest jedynie preferencją. Widziałem już coś takiego choć przez lata możnaby je policzyć na 1 ręce drwala ;).

      Usuń
  2. Temu przyjrzyj się Maciej

    wyświetlany tekst

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. OK. Temu nie zaprzeczam. Wyrwane z kontekstu wygląda pięknie. Ale jednak trójkąt w takim miejscu tworzący zygzak po impulsie przy rosnącej dynamice ruchu to wg mnie jednak czyste szaleństwo ;).

      Pamięta Pan Danerica? Był taki gość, który wzrosty SPX powyżej szczytu z 2007 r interpretował uparcie jako zygzak, potem płaska rozszerzona coraz bardziej i baaardziej... Kilka lat łapał spadające noże.

      Rozszerzone mają swoją logikę. Momentum wzrostowe słabnie mimo nowych szczytów. Dynamiczna a, powolna rozbudowana b, prosty zygzak w c... a się zgadza, potem jest już gorzej.

      Usuń
  3. ,,WIG 20 jest ogromnie niewdzięcznym konglomeratem pacjentów, kapryśnych i upartych ,,z groszami w kieszeniach i wystarczy dwóch lub trzech ze złotówkami w portfelu i zaprogramowanymi automatami , aby robić w ciula naiwne 80% .Prawo włoskiego matematyka Pareto / 80:20 / działa bezbłędnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hah, dobrze rozwinięta myśl. Gdyby tylko tak udalo sie skoordynowac dzialania. Trochę jak z Gamestop tylko na 'nieco' wieksza skale... Nec Hercules contra Plures.

      Usuń
  4. Mało ludzi na świecie zna TFE, a tym bardziej w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I dlatego jeszcze daje pewna nadzieje na monetyzacje.

      Usuń
  5. Z ciekawością wczytuję się w Panów dyskusję.
    Ze swojej strony nie opisuję falowo,podchodzę do tematu jako możliwej struktury.
    Dla mnie na W20 od 11 stycznia rysuje się potrójna trójka,jako tako widać na H4.
    Struktura jest już na ostatnim etapie a mianowicie od 15 marca rozpoczęło malowanie Z,która będzie finalnie zygzakiem,prawdopodobnie od 18 marca malujemy jego C,przy założeniu,że wzrost 17-18 marca jest ukończoną samodzielną falą B zygzaka.
    Jeśli B nie jest jeszcze zakończona,to może malowanie tejże B jeszcze potrwać.

    Z powinna zejść poniżej XX,czyli poniżej 26 lutego w typowych wymiarach.Z nie robi w typowych rozmiarach więcej jak 140% fali Y,zatem spadek w Z nie powinien zejść poniżej 1842.Po ustaleniu dołka wykonamy 261,8% wzrostu 21 grudnia-11 stycznia,odłożonego od ustalonego dołka.Wykres wyjdzie w następnej fali nad 2400.
    red.007

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Głębsze zejście możliwe byłoby przy korekcie złożonej, np trójkąt + zygzak. Moim zdaniem jednak marcowa akcja cenowa zdecydowanie przemawia za scenariuszem trójkąta w trójkącie. Odbicie 26.2 - 15.3 póki co idealnie wpisuje w harmonię takiej formacji.

      Usuń
    2. do red.007 i Macieja J.: wyglada na to ze zgodnie przewidujecie pozniejszy krach, czy to bedzie oznaczalo rownoczesnie wielka fale wzrostowa na USDPLN jak to zazwyczaj bywalo w przypadku skladania sie WIG20?

      Usuń
    3. Ja na krach miejsca nie widzę. Obecnie za preferowany scenariusz uważam taki rozwój wypadków:
      - kontynuacja konsolidacja w trójkącie do końca marca (z możliwością pogłębienia w przypadku trójkąta rozszerzającego się),
      - wyjście górą,
      - potem ewentualnie korekta całego ruchu (spadek dość mocny ale jedynie w ramach wykorektorowania części 'kreski' w górę)

      Usuń
    4. mi chodzi o C z wykresu "Wielki plan V" czyli o spadku ktory nastapi po zblizajacych sie podobno wzrostach. to C walace indeksy tak nisko nie obejdzie sie bez gwaltownego wzrostu USDPLN, to by chyba musialo byc z 4.5-5 zl

      wiec konfrontuje to z inna prognoza z bloga "Długoterm. (~3 lata): SPADEK"

      Usuń
    5. B wg tamtego planu powinna potrwać do końca '22 (proporcje czasowe nie są zachowane - plan to tylko szkic) wiec w momencie ustawienia tej projekcji na SPADEK w II pol. '20 rzeczysiscie to mialy byc ponad 2 lata (~). JEszcze do niedawna były tam zresztą 2 lata na dlugim i 2 mies. na krotkim terminie. Przyznaję że trochę ciężko mi harmonizować te projekcje szczególnie na długim term. bo nawet jeśli rzeczywiście dołek USD wypadnie w grudniu '22 i odbije to czy tak blyskawicznie nadrobi straty i znajdzie się za 3 lata już powyżej 3,90? Zmiany trendu też potrzebują czasu.

      Żeby usprawnić/ułatwić/nie wprowadzać w błąd zastanowię się czy nie usunąć oznaczeń czasowych. Wszystkie interwały proszę tymczasowo traktować umownie i orientacyjnie. Krótko- kilka-kilknaście tygodni, śtrednio- kilka-kilanaście miesięcy, długoterm. parę lat (2-3).

      Usuń
  6. Opisać można wszystko a czas weryfikuje opis.
    Zadam jedno proste pytanie.
    Czy kanały po coś są?
    Proszę poprowadzić kanał:
    https://stooq.pl/q/a2/?s=wig20&i=d&t=c&a=ln&z=192&ft=20200624&l=125&d=1&ch=1&f=1&lt=57&r=0&o=1
    Dolna linia po dołkach z 13 listopada 2020r i z 21 grudnia 2020r.
    Proszę tą linię odłożyć po szczycie z 9 grudnia 2020r.
    Teraz pytanie:
    Cy to przypadek,że górna linia wyznaczyła koniec wzrostu?
    Mamy kanał impulsu.
    Problemem jest interpretacja wzrostu 21 grudnia 2020r-11 stycznia,jako f5 impulsu,bo na dziennym widzimy trójkę a nie ruch pięciofalowy.
    Teraz przejdźmy na mały interwał,np.H1.
    https://stooq.pl/q/a2/?s=wig20&i=60&t=c&a=ln&z=245&ft=2020120910&l=125&d=1&ch=1&f=1&lt=57&r=0&o=1
    Nie ma przeszkód aby wzrost 21 grudnia-11 stycznia,opisać jako impuls z wydłużoną f1,gdzie jego f2 nie znosi więcej jak 38,2% f1.
    Zatem pozostanę przy swoim zdaniu,że od 11 stycznia korygujemy potrójną trójką impuls,30 października-11 stycznia.
    red.007

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się że w zupełności scenariusza jeszcze lekkiego pogłębienia nie można wykluczyć.

      Usuń
  7. 1W komentarzu Saxo bank czytamy:

    „W ciągu 227 lat notowań rynkowych hossa na rynkach towarowych miała miejsce zaledwie sześciokrotnie.

    Zespół analityków Saxo Strats przewiduje, że 2021 rok będzie początkiem siódmej z nich.

    Hossa na rynkach towarowych to kluczowy element nowego sekularnego reżimu inflacyjnego – wydarzenie, które niewielu żyjących inwestorów miało okazję zaobserwować za czasów swojej kariery zawodowej, ponieważ ostatnia taka hossa zakończyła się mniej więcej czterdzieści lat temu. Co istotne, nowa inflacja zapoczątkuje brutalny odwrót od panującej obecnie euforii na rynkach aktywów, napędzanej mocno ujemnymi realnymi stopami i najluźniejszą w historii polityką pieniężną. Głównym czynnikiem jest tu reakcja na pandemię, która jedynie przyspieszyła trendy dotyczące nierówności, narastające od lat 80. przez kolejne trzy dekady globalizacji. Od tego momentu będzie następować prawdziwa zmiana paradygmatu w miarę, jak polityka przestanie się koncentrować na zapewnianiu stabilizacji finansowej, skupiając się na dążeniu za wszelką cenę do stabilizacji społecznej”.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaraz, zaraz... czy to nie jest jedna z szokujących prognoz Duńczyków z działu 'nie do wiary'? ;)

      Usuń
  8. Maciej zamień ostatnie słowo w tytule ,grubas nie jest wariatem wszystko ma dopracowane w szczegółach, a i tytuł będzie lepiej pasował- WITAJCIE W DOMU WARIANTÓW,
    pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hahah no mam nadzieje ze to tylko taki wariant zanizania przed odpalem bo porownujac z samymi indeksami z regionu (wrzuce zaraz obrazek pod nowym postem) jestesmy niedowartosciowani w tym roku o jakies 6-10% bo naprawde nie widze zadnych przeslanek do dolowania

      Usuń

---------------------------
Przydatne kody html:

- wstawianie aktywnego linku
<a href="adres linku w cudzysłowach">wyświetlany tekst</a>

- wytłuszczanie tekstu
<b>tekst</b>
---------------------------