czwartek, 23 czerwca 2016

Mądrość ludu

Za niecałe pół h głosowanie w sprawie przyszłości Wlk. Brytanii (Anglii?) w ramach struktur UE dobiegnie końca i pojawią się pierwsze wyniki Exit Polls. Tymczasem 5 i pół h temu najbardziej wiarygodny wynik sondażowy podał indeks W20.


Wg niego nie ma szans na "Brexit". Inwestorzy, spekulanci, traderzy, insiderzy, banksterzy, emeryci, ciułacze, ryzykanci, hazardziści, naiwniacy, animatorzy, boty, mafia, rekiny, płotki, leszcze i greenhorny* - całe środowisko skupione wokół polskiego rynku finansowego wyraziło swe oczekiwania jednoznaczne. Indeks nie musiał wcale forsować szczytu xx a jednak zrobił to na fixingu. W świetle fal tym samym padł formalny sygnał końca fali B. Czy więc fale Elliotta potrafią przewidzieć przyszłość na równi z centuriami Michela de Nostredame, Precogsami Dicka i psychohistorią Asimova?

A może są lepsze... w końcu reszta to tylko interpretacyjne sztuczki i sci-fi ;).

* - bez urazy, też kiedyś nim byłem

79 komentarzy:

  1. A więc jednak "out"...

    OdpowiedzUsuń
  2. przydałoby się więcej pokory, czy zgodnie z tekstem obstawiałeś L,czy podpucha dla leszczy, czas przepracować wykres
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Treść każdego wpisu jest zawsze zgodna z tym co myślę i jest szczerym wyrazem moich oczekiwań, ale w zachowaniach jestem znacznie bardziej zachowawczy niż być może czasem wynika z mojego stylu pisania. A z tym brakiem pokory nie przesadzajmy. Przed dzisiejszym dniem nie zajmowałem, żadnej pozycji. Brexit jest dla mnie szokiem. Spadek poniżej 1.650 jest dla mnie szokiem. Blog uważam za zawieszony.

      Idę pobiegać. Piękna pogoda.

      Usuń
  3. Nie zawieszaj bloga... Jak się komuś nie podoba, niech tu nie wchodzi...!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Uff... wróciłem. Jak cudownie burzy się rutynę dnia. Polecam wszystkim :))).

    Parę słów nt. dzisiejszych wydarzeń.. Powiedzieć, że skutki "Brexitu" będą nieobliczalne to oczywiście teraz już truizm. Na pewno będzie można wkrótce dużo o tym poczytać i będą wypowiadać się mądrzejsi ode mnie więc mniejsza z głębokimi analizami.

    Dla mnie w tym momencie istotne, że "Brexit" jest już faktem. Plotki teraz to np. FED, EBC, BOJ, itd. A w tej sytuacji trudno oczekiwać np. kontynuacji podnoszenia stóp przez FED w tym roku, ani w przyszłym, ani następnym się to raczej nie stanie, ale prędzej rozpocznie się jakieś wyprzedzające zmasowane luzowanie BC. NBP tym razem w oku cyklonu również zacznie działać. Widzę w tym szansę dla naszego rynku i możliwą analogię giełdową do 19/20 X 1987. Podobno dzisiaj to najgorsza sesja właśnie od niemal 3 dekad.

    Blog jest czasowo zawieszony. Pzynajmniej jeśli chodzi o treści analityczne oparte o metodę fal Elliotta. Potrzebuję odpoczynku od tych wszystkich impulsów i korekt, zygzaków i płaskich, zniesień fibo i wiecznego urodzaju scenariuszy alternatywnych. Możliwe, że jeśli spadniemy poniżej 1.641 zostanie nawet zamknięty.

    Ale póki co planuję 3 wpisy: zabawę w "kto wygra EURO'16" na zasadzie symulacji fal opartej o ostatnie wyniki finałowych drużyn, rozliczenie z noworocznych prognoz na półmetku i artykuł o falach Elliotta i jes swoistą "analizę SWOT" po >3 latach doświadczeń.

    Przepraszam, jeśli kogoś zwiodłem moją niezachwianą wiarą w magię 1.65k.

    OdpowiedzUsuń
  5. Panie Macieju, nie ma co sie poddawac. IMO gra caly czas sie toczy, wyjscie GB z UE caly czas przed nami.
    Czyz nie teraz jest wlasnie ten moment na ruch w gore ? Moment i technicznie i emocjolanie, daje takie szanse.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odzyskam wiarę, jeśli W20 bez pogłębiania dzisiejszego dołka odbije utracone na otwarciu poziomy :)

      Usuń
    2. Przelicz fale. Wiara może być zawodna.

      Usuń
    3. (Tak wygląda mój bazowy scenariusz w środowisku b. ograniczonego na ten moment zaufania do fal: http://i.imgur.com/cKE9MFB.png .Masz lepszy pomysł?)

      Usuń
    4. Nie kupuję tego. Sprawdź ten okres spadkowy pod względem stopni fal wg ciągu Fibonacciego. Nie musisz oznaczać literami. Zrób schemat.

      Usuń
  6. Oczywiscie, czas pokaze...niemniej uwazam, ze juz jedziemy do gory - pytanie tylko, jak wysoko. IMO dolek jest juz za nami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. (Gdyby, GDYBY to miała być prawda, to, ignorując zagrożenie ze strony złotówki, realizowałby się scenariusz "triple bottom" z falą C płaskiej w XX o zasięgu ~2.075 pkt. + załamany zygzak Z z powtórką na 1,65k.)

      Usuń
  7. Panie Macieju...
    Przez ostatnie 2 tygodnie obserwowałem dymanie traderów na wszystkich europejskich rynkach akcji... Nie sądzę że to było robione przypadkiem...

    Proszę spojrzeć na nasz rynek przez pryzmat świec japońskich... Dzisiejszy close po otwarciu zrobił lukę, ale ciągle jest powyżej linii trendu długoterminowego na WIG20...

    Zobaczymy co będzie się działo w przyszłym tygodniu... Ale patrząc po nastrojach - które się i Panu udzieliły - zakładam że mieliśmy do czynienia z tzw. strząśnięciem - i rynki na świecie pójdą do góry, bo realne konsekwencje wczorajszego referendum odbiją się na realnej gospodarce dopiero za kilka lat i to wcale nie jest pewne że tak będzie... A ten czas nam wystarczy aby zrealizować scenariusz który Pan poprzednio zakładał...

    pzdr
    Rafał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hahah! No to zostałem mianowany kontrariańskim oscylatorem. Dobrze!:) Nie obrażę się jeśli tak rzeczywiście będzie;).

      Usuń
  8. aby zarabiać pieniądze posługiwałem się swoim prostym wykresikiem ,który mnie nie zawiódł http://fotodyl.pl/d4359f9ce6/

    OdpowiedzUsuń
  9. Tak, to jest problem z ostatnim ruchem - daje zbyt dużo swobody interpretacyjnej. Bajzel straszny i konia z rzedem temu kto go poprawnie uporządkuje nim wszsystko się rozwiąże samo. Tony Caldaro, PUG też mieli super passę jak długo Wall St. poruszała sie impulsami, ale tylko weszła w większą korektę i się pogubili. A WIG20 jest w korekcie od... 2011(?)

    Fajnie, że próbujesz konstruować bardziej złożone struktury a nie tylko jedziesz po kolej 1,2,3,4,5. Ale widze parę uproszczeń. Nie odbieraj tego jako krytykę ale jakbyś oznaczył w takim razie falę styczeń-kwiecień. Również fale 2 i 4 są obie złożone, ale to powiedzmy dopuszczalne. I trochę dowolnie oznaczasz popdobne w naturze fale (pary: IV - a i 3 - b) ale sam mam z tym często problem. No i trójkąt bardziej przypomina tu TUK a gdybyś tak oznaczył to wtedy w 4. byłaby prosta płaska i 5 zakończyła by się w twoim D właśnie TUK. Potem korekta do 1850. A reszta to już Brexit;).

    OdpowiedzUsuń
  10. Maciej ,nie staram się teoryzować ,ani dogłębnie wnikać w niuanse tej teorii/jak piszesz pogubili się zawodowcy/stosuję fibo , harmoniczność, oraz reaguję na to co widzę ,z pokorą podchodząc do tego czym często zaskakuje rynek. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  11. Maciej ,jeszcze pod rozwagę http://myalterfinance.blogspot.com/2016/05/gdzie-mozna-sie-spodziewac-dna-na.html

    OdpowiedzUsuń
  12. Maciej jeszcze dwie sprawy ,1/ nie zawieszaj bloga
    2/ czy mozesz zrobić , aby link otwierał się poprzez najechanie na niego kursorem

    OdpowiedzUsuń
  13. z falą styczeń -kwiecień tak zaczynałem /znalazłem starą rozpiskę/http://fotodyl.pl/3073bf4f93/, a tak ją miałem na zakończenie http://fotodyl.pl/3073bf4f93/nie znalazłem w zapisach tej dalszej części

    OdpowiedzUsuń
  14. ale się rozpisałem/ rzadko mi się to zdarza/ale w wersji długoterminowej posługuję sie tymi dwoma wykresami do chwili obecnej.http://fotodyl.pl/f7fbd1ed39/,oraz http://fotodyl.pl/ce047c5fec/

    OdpowiedzUsuń
  15. Na tych harmonicznych zupełnie się nie znam. Myślę, że to jakaś pochodna struktur elliotowskich i ich zniesień zewn./wewn. bazująych na fibo podanych w nieco bardziej strawnej formie, więc to nie moja bajka, ale widzę, że różnimy się właściwie tylko poziomem korekty. Ten magiczny poziom 1.650 to taka solidna trampolina. Znajduje się tu malutka fala składowa drugiego stopnia fali I - tej całej wzrostowej od 2009 do 2011 oraz jej 76,4% zniesienia. I tu na dobrą sprawę "musi" się zatrzymać korekta. Niżej już właściwie nie ma żadnego wsparcia do 1.253, za wyjątkiem może 1.450 gdzie wypada wsparcie fibo 88,6%. Ale tak głębokie korekty są rzadkością i skomplikowałaby sytuację na WIGu, który poszedł inną drogą i od 2009 r. zrobił I, II, 1, 2,...

    Urban Cramel zauważył na swoim blogu:

    "Non-economic shocks tend to leave minimal damage to stock indices. In a study of 51 geopolitical shocks complied by Ned Davis, US equities gained more than 6% in the following year. Similarly, in a study of 14 non-economic shocks since WWII, S&P Capital found that US indices bottomed within 6 days and had regained all of the losses within 2 weeks"

    I liczę, że będzie mieć to przełożenie również na rynek polski ;).

    Co do linków to sposób ich prezentacji jest niezależny ode mnie. By były "aktywne" trzeba użyć formuły html: jak dodawać aktywne linki w komentarzach.

    OdpowiedzUsuń
  16. Fragment dyskusji z minionej jesieni, który rzuca nieco światła na moją wizję technicznej sytuacji na polskiej giełdzie i tłumaczy czemu spadek poniżej 1.641 może skłonić mnie do TFExitu:

    "(...)

    Anonimowy
    30 września 2015 22:36

    witam
    dziekuje za odpowiedz odnosnie długosci fali A, ja pojde dalej i powiem panu o oznaczeniu callego okresu na naszej gieldzie czyli od poczatku GPW w stopniu najwyzszym, nadmienie tylko ze juz przed 2000 rokiem prognozowalem koniec fali pierwszej w okolicach 68 tys na wigu, jak widac duzo sie nie pomylilem, wracajac do oznaczen
    powiem cos co jeszcze nigdzie nie spotkalem, nikt sie nie odwazyl
    powiedziec glosno o takich poziomach o jakich ja powiem, otoz twierdze ze
    jestesmy dalej w bessie po hossie zakonczonej w 2007 roku, ,
    Zacznijmy od wigu wiec hossa trwala od 1992 roku do lipiec 2007 byla to jej
    pierwsza fala, trwała ona 15 lat, od lipca 2007 jestesmy w fali drugiej
    gdzie rynek zrobil fale A do 20340 w lutym 2009, nastepnie rynek zrobil
    fale B(w trojce a-b-c) dochodzac do 57379 08.05.2015 od tego dnia mamy fale
    C ktora moze wig doprowadzic az do poziomu 10262(rownosc fali A=C) w
    ekstremalnym ruchu, ale prawdopodobnie powinien zatrzymac sie powyzej dolka
    z 20.02.2009 roku,
    na poziomach 22112-21581, niektorzy sie beda smiac jak to az 12 tys
    roznicy, spytam czy to ma znaczenie w chwili obecnej gdy wig ma 50. tys?
    czy ktos powiedzial o tak niskich poziomach? gdy bedziemy w okolicach 22
    tys to wtedy bede sie martwil
    Co do wigu20 to elliott raczej nie zachecał do oznaczania fall na
    instrumentach bazowych dla kontraktow, pozwole sobie tylko wyznaczyc jeden
    poziom 850 punktow, choc moze byc tez i .......................450 ale o
    tym nawet nie mysle,
    hossa trwała 15 lat to fala 2 moze smialo trwac 10 lat czyli do lata 2017
    roku, co pan o tym mysli?


    Maciej J.
    1 października 2015 00:25

    1. Jeżeli prognozował Pan "koniec fali pierwszej w okolicach 68 tys na wigu" to nic się Pan nie pomylił... Tak dokładna prognoza zakrawa właściwie na cud. Kiedy i w jaki sposób otrzymał Pan taki wynik?

    2. Zgadzam się że w 2007 r. zakończył się pewien istotny cykl. Nazwijmy go falą -I-.

    3. Jeśli obecnie jesteśmy w fali -II- co jest możliwe, to byłaby on płaska: -A- w formie potrójnego zygzaka, -B- jako zygzak prosty i teraz impuls -C- w rejon końca fali -A- być może nieco niżej (dla -A- = -C- wychodzi ~17.000 pkt). Co do czasu to również zgadzam się, że w takim scenariuszu bessa potrwałby do 2017 r.

    4. Na WIG20 za poziom docelowy uważałem kiedyś 1.000 pkt (ta wizja przetrwała do dzisiaj w "WIELKIM PLANIE" ver. 3.00 widocznym obok, ale jest już od dłuższego czasu nieaktualna, a przynajmniej ta ostatnia czerwona linia), ale możliwy jest spadek niżej.

    (ciąg dalszy poniżej)

    OdpowiedzUsuń
  17. To były Strenghts Pana biznesplanu, czas na Weaknesses.

    1. Fala -I- zaczęła się wcześniej jak w 1992 r. Początek notowań na giełdzie nie pokrywa się z początkiem cyklu. Kiedy dokładnie nie potrafię powiedzieć. No ale mniejsza z tym. Tak czy inaczej spadek z 68k na 21k pkt w potrójnym zygzaku wygląda na całkowicie wystarczający by wyczerpać symptomy bessy.

    2. To zygzaki są oczekiwaną formą korekty w każdej fali drugiego stopnia a nie płaskie.

    3. Fala -II- zniosła falę -I- o ~68% licząc od 1992 r. a ponieważ hossa rzeczywiście zaczęła się wcześniej to mogło to być ~62%.


    4. Czasowo rzeczywiście pozostawia to trochę do życzenia (1,5 roku na tle 15 lat(!)), ale potrójne kombinacje zygzaków znane są z tego, że potrafią być bardzo szybkie. Poza tym proszę zauważyć jak hossę tej samej skali i kontrującą ją bessę oznaczył np. Tony Caldaro: http://stockcharts.com/public/1269446/chartbook/128596702; (24 lata! kontrowane 1,5 letnia bessą i kontynuacja od 2009 r. - i miał facet rację choć wielu było sceptycznych (z Prechterem na czele [to jego serwis, jest płatny, ale czasem udostępnia darmowe materiały], który od 2009 r. tkwi w błędzie: http://www.elliottwave.com/), czy jak to robił sam Prechter w swojej książce: http://www.elliottwave.com/affiliates_pr/archives/2014/07/30/The-Stock-Market-with-Elliott-Wave-Labels-from-1693-to-Present-Day-Reveals-a-Bear-Market-Formation-S.aspx#axzz3nGOP73Qr .

    5. Prechter uważa, że wzrost od 2009 r. to zygzak ABC wielkiej fali płaskiej rozszerzonej dokładnie w takiej postaci jaką dostrzega Pan na WIGu (z tym, że Pan widzi płaską załamaną) i takiego scenariusza potrzeba na S&P500 by wizja z superbessą mogła się zmaterializować. Jednak traktowanie fali, która ustanawia nowy cykliczny szczyt o kilkaset punktów wygląda co najmniej niepoważnie.

    6. Fala -C- powinna być impulsem, jednak ruch od szczytu na WIGu bardziej przypomina zygzak ABC będący możliwą częścią składową zygzaka złożonego. Analogiczna sytuacja zresztą jest na S&P500.

    7. Fala hossy 2009 - 2011 na WIG20 wygląda na impuls (choć problematyczny z b. długą falą I, ale podobnie było na S&P500) a nie na zygzak. Z kolei spadek 2011 - 2012 odwrotnie - zygzak nie impuls (i tu winno być odwrotnie), po którym nastąpił trójkąt (i tego być nie powinno).

    I podsumowując:

    Dopóki poziomy: 76,4% zniesienia fali wzrostowej 2011 - 2015 na WIG oraz 88,6% fali wzrostowej 2009 - 2011 na W20 nie zostały naruszone, póty mówienie o superbessie ma mocniejsze znamiona czystej spekulacji i myślenia życzeniowego niż podążanie z trendem i śledzenie na bieżąco scenariusza wzrostowego, któremu nie można absolutnie odmówić pełnej zgodności z TFE.


    zbyzwro
    1 października 2015 10:14

    Do Anonimowy: Z tym, ze możemy być jeszcze w bessie po 2007 sie zgadzam. Z tym, ze nikt się nie odważy tak uważać już się nie zgadzam. Zejdźmy na ziemię z TFE. Nie widać tego na WIG, ale na WIG20 już lepiej. Skoro kolejne szczyty po 2007 : 01.2011, para 01.13 i 11.13, para 09.14 i 05.15 są coraz niżej to przynajmniej na WIG20 o jakim trendzie wzrostowym mówimy??!!

    (...)"

    OdpowiedzUsuń
  18. https://www.youtube.com/watch?v=TCfDlxKaAGI

    OdpowiedzUsuń
  19. Manie Macieju...

    Napisałem przed wczoraj post, który nie wszedł do publikacji ze względu na mój błędny wybór profilu jaki ustanowił Pan na swoim blogu...

    Nie wybrawszy profilu jako Anonimowy, wszystko co napisałem poszło w nicość... Ale może tak miało być...

    Szkoda, bo miałem tamtego dnia chwilę słabości i chciałem się z Panem podzielić swoimi spostrzeżeniami wynikającymi z moich 25 letnich doświadczeń z rynkiem i TFE, którą jaki i Pan ciągle próbuje ukełznać..

    Dzisiaj nie będę tak wylewny jak poprzednio, ale dam Panu pewną wskazówkę...

    Proszę zerknąć na rynki globalnie w ujęciu długoterminowym.
    Co Pan widzi na rynku Niemieckim, Angielskim, Szwajcarskim, Holenderskim, i to co wykresy kreślą na rynku np. w Japonii...

    Jestem przekonamy że Pan to załapie...

    pzdr
    Rafał

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam tę frustrację i bardzo mi przykro, że tak sie stało :(, ale może jednak uda się Panu napisać to jeszcze raz w weekend w końcu niedziela zapowiada się chłodno i deszczowo ;). Tym bardziej, że jak widzę ma Pan sporo więcej dośw. w TFE ode mnie, pi razy drzwi jakieś 8x!

      Ostatnio mam trochę ograniczone zaufanie do fal, ale może ma Pan na myśli, że wiele indeksów, również np. WIG, zdaje się rysowac płaskie od 2007r., w których A i B juz się zakończyły...? Z tego co wiem niektórzy dopatrują się takiej również na S&P500, gdzie fala B (2009-2015) zniosła zewnętrznie A (2007-2009) o dokładnie 161,8%. Hmmm...

      Póki co z drogowskazów zewnętrznych bardziej polegam na MSCI EM, który szczegółowo analizowałem parę tygodni temu. To jest moj długofalowy plan :).

      Usuń
  20. Więc co na nich widać?

    OdpowiedzUsuń
  21. Używam też niku Anonimowy, ale to nie ja, w przeciwieństwie do prezentującego swój obraz rynku przez właściwego Anonimowego, ale bardzo interesuje mnie rozpoczęta wymiana poglądów nt elliott waves w obecnej chwili. Wykresy i opinie Gospodarza znam i dlatego jestem bardzo ciekawy Anonimowego. Również gorąco zapraszam do odsłonięcia dla pół laików swoich przemyśleń. Bo wg mnie faktycznie coś się na obecnych poziomach wielu indeksów decyduje.

    OdpowiedzUsuń
  22. Po wypowiedzi Kaczyńskiego odnośnie zagospodarowania pozostałych pieniędzy w OFE pod przedsięwzięcia gospodarcze oraz pod podaną decyzję agencji retingowej może być w poniedziałek dobra okazja do………….. .? można wpisać co się chce



    OdpowiedzUsuń
  23. http://stooq.pl/n/?f=1071733 , możemy mieć drugi brexit, bo wyrażnie było widać ,że nasza giełda coś dyskontuje , kiedy pozostałe rosły jak oszalałe

    OdpowiedzUsuń
  24. Maciej/lub ktokolwiek z inwestorów/ , czy w swojej praktyce elliottowca spotkałeś się z sytuacja,że zejście dużą luką może w sobie zawierać falę 1-3.,albowiem kiedyś zdarzyło mi się spotkć z taką interpretacja/dawno,dawno temu/ , ale nie byłem do takiej wersji zbytnio przekonany. .
    obecna konsolidacja daje wrażenie,że robiona jest właśnie podfala 4w5

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ale zależy od wyglądu fali przed luką

      Usuń
    2. Rzeczywiście, wiele zależy od tego co się działo przed luką. W tym wypadku mamy spadek z poziomu max (na zmknięciu przed referendum) i następnie flash crash. To zazwyczaj faworyzuje scenariusz abc. Sam kiedyś badałem możliwość zawarcia w luce sekwencji i,ii,iii i pamiętam, że znalazłem parę zdarzeń potwierdzających taką możliwość, ale tak mocnego i przede wszystkim długotrwałego odreagowania nie interpretowałbym w tym wypadku jako iv, ale raczej jako B (ew. 2). Cała iv wydarzyłą się raczej między 9:06 a 9:07 w piątek.

      Usuń
  25. Panowie inwestorzy pytanie, jakiego dlugookresowego dna można się spodziewać na parze GBP/PLN i czy po osiągnięciu wspomnianego dna kurs poszybuje znów w stronę 6 PLN za 1 GBP? Proszę o opinię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To pytanie do kogoś innego.. może Mariusz :). Ja na szterlingu się nie znam więc nie będę zabierał głosu ;).

      Usuń
    2. Spodziewałbym się 5zł krótkoterminowo, średnioterminowo może 5,5zł, ale nie liczyłbym na to w obecnej chwili. Długoterminowo nie zdziwiłbym się testu 4zł i niżej. No oczywiście czas pokaże. Może brexit to taki żart losu :) a wszyscy posiadacze funtów robią niepotrzebnie w portki. W 1992r. GBPPLN spadł 17% i obecnie powinien dostać ~4,91zł

      Usuń
    3. Słowo się rzekło i funciak po 5zł :)

      Usuń
  26. Ale 4 złote lub niżej może zejść??? Tylko co potem znów GBP się umocni w okolice 6?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mam emocjonalnego stosunku do funta. Takie życie. Hossa czy bessa też ma swój kres.

      Usuń
  27. Maciej i Mariusz dziękuję , ale mam kolejne pytanie ,czy tę lukę 1854-1662/ kontrakty seria U/można uznać za całkowity impuls ,który kończył by np.falę 5. czy takie zdarzenie mialo miejsce w teorii Elliotta?
    pytanie o tyle zasadne ,ze potrzebne przy rozpisaniu jednej z wersji układu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właściwie to nie rozumiem tego co piszesz o fali 5. Ja mam rozpisaną falę 5, która kończy się na 1662. TFE oparta jest całkowicie na ciągu Fibonacciego

      Usuń
    2. Ja odpowiem na Twoje pytanie nieco inaczej. Trend jest naturalnym ruchem czerpiącym energię z panującego sentymentu. W zdrowym trendzie rynek poddaje się dominującym nastrojom i antycypuje ruchy. W taki warunkcah index już przed referendum powinien zacząć spadać rysując fale i,ii, Brexit dałby falę iii w luce po czym nastąpiłoby wtórne dno na przestrzeni tej samej sesji w falach iv i v. Tak powinien wyglądać zdrowy impuls. Tak nie wyglądał. Ja traktuję to jako argument za tym, że uczestnicy rynku swoim brakiem zdecydowania i konsekwencji rysują wypadkowo formację korekcyjną.

      Usuń
  28. Dziękuję za odpowiedź dotyczącą pary GBP/PLN, jeszcze ostatnie pytanie, co sądzicie o złocie? Waszym zdaniem zakończyliśmy kilku letni okres spadków i rozpoczynamy rynek byka, czy jest to jedynie korekta i wciąż istnieje ryzyko zejścia ceny poniżej dołka na poziomie ~1047 dolarów za uncję?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musi wyjść grubo powyżej 1400$/oz, jak na dużego byka

      Usuń
  29. Dziękuję za opinię.

    OdpowiedzUsuń
  30. Mariusz,jak można na bazie Elliotta logicznie uzasadnić w takiej luce/1854-1662/ dwie korekty ,kiedy jest oznaczenie fali 5, więc 5 jest impulsem więc muszą w nim występować dwie korekty?, a podobno nie może być w luce i trójki i czwórki jako korekty.

    OdpowiedzUsuń
  31. Pokaż to na fotce. Jestem wzrokowcem.

    OdpowiedzUsuń
  32. Mariusz pytanie nie aktualne

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pytanie może już nieaktualne, ale może inni to wykorzystają jako dowód w sprawie. Brakująca fala 5, która jest luką na WIG20 1854-1662pkt., była w USA podwójnym zygzakiem 3-3-5.

      Usuń
  33. WIG20... Wzrosty czy spadki??? Co dalej, gdyż już najwytrwalszym ręce opadają:/

    OdpowiedzUsuń
  34. jadę wg ,takiej rozpiski http://fotodyl.pl/7efdedd391/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powinieneś założyć falę pędzącą abc w dół

      Usuń
  35. Mariusz, ja też jestem wzrokowcem ,wrzuć malunek , jeśli możesz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak wygląda schemat korekty pędzącej abc na CL.f
      http://bankfotek.pl/image/2008485

      Identyczny scenariusz może być na WIG, czy WIG20. Metodycznie do tego podchodząc dno fali b jest niżej, niż dno fali 5 kończącej się na 1662pkt. na WIG20

      Usuń
  36. Mariusz ,wcześniej pokazywałeś na swoim wykresie zakończenie ruchu falą 5 ,i chciałem abyś to pokazał na przedstawionym wykresie jak to ma być wkompowane, a nie jak wygląda fala pędząca,/ tak na marginesie to co pokazałeś to jest korekta płaska nieregularna załamana/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli to będzie korekta pędząca to tak będzie wyglądać

      http://bankfotek.pl/image/2008648

      Usuń
  37. Pytanie do osób dobrze obeznanych w temacie... Co dalej z Wig20 waszym zdaniem? Północ czy południe? I z jakim spodziewanym zasięgiem???

    OdpowiedzUsuń
  38. Maciej co z Twoimi planami?
    miały być 3 wpisy , ,za moment finał, a tu brak typowania.o reszcie nie wspominajac.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hahah jakbym słyszał moją dziewczynę ;).

      Na razie czekam na wyłonienei finałowej pary. To zresztą bedzie experymentalna zabawa, bo nawet nie wiem czy cokolwiek da się z tych wyników odczytać :). Co do przeglądu noworocznych projekcji to na pewno zrobię to w lipcu. Ten ostatni temat jest nieco bardziej ambitny i na razie nie dałem sobie deadline'u.

      Co do kierunku to czego ja oczekuję chyba wszyscy wiedzą. Od czasu naniesienia poprawki do długoterminowego planu i uzupełnieniu go o dodatkowy zygzak nic tu się nie zmieniło. Hmmm... Zbieranie sił w obozie zerowym...?

      Usuń
  39. Maciej ,no to 1;0 dla Twojej dziewczny , finał za nami .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hah ucieszyłbyś ją tym komentarzem XD. Powinienem dać Ci bana, że nie trzymasz mojej strony :P.

      A tak na powaznie to zacząłem to robic.. analizować ostatnie wyniki Portugalii, ustalać wagi za mecze różnej kategorii, premie za klasę przeciwników, wykres (tak to wszystko roboczo wyglądało), ale potem dotarło do mnie, że Francja nie grała w eliminacjach tylko friendly games. Żadnych meczów o stawkę od WC2014 i cały projekt wziął w łeb. Proszę więc wszystkich zawiedzionych o wybaczenie, ale po prostu wyniki nie byłyby miarodajne :(... o ile w ogóle to mozliwe...

      [Btw. czy wykres Portugalii nie wygląda na kompletny impuls z wydłużoną falą piątą? Czyżby więc teraz jakieś niezbyt miłe przebudzenie i powrót do wieloletniego piłkarskiego trendu, a technicznie patrząc - korekta do poziomu fali czwartej...? ;)]

      Usuń
  40. No muszę przyznać ze po WIG20 spodziewałem się czegoś więcej... :/ Czy z naszą gospodarką rzeczywiście jest tak źle, czy może jest to tylko przegrupowanie sił przed wzrostami???

    OdpowiedzUsuń
  41. Panofobia - strach przed wszystkim, "strach niespecyficzny", "niejasny i uporczywy lęk przed nieznanym złem".

    (Panofobom towarzyszy nieustanna, nieustępliwa obawa, że niektóre powszechne, ezoteryczne, złowrogie siły ciągle są razem z nimi. Panofobia pociąga za sobą wszechobecny lęk: nie ważne gdzie osoba idzie, bez względu na to, co robi, każdy aspekt jej życia, każda myśl, każdy przedmiot, każdy związek, interakcja jest nękana przez dokuczliwą myśl, że zła siła unosi się nad jej głową, zbliżając się do niej ze wszystkich stron. Cały czas. Aż do dnia śmierci.)

    [za: www.mojafobia.pl/10_najbardziej_gnebiacych_fobii.html]

    OdpowiedzUsuń
  42. No oby nie tak długo.. :)

    OdpowiedzUsuń
  43. ponieważ jestem niedżwiedziem pod to gram http://fotodyl.pl/65181859ef/

    OdpowiedzUsuń
  44. Uzupełniłem właśnie odczyt nastrojów i wygląda na to, ze rekordowa negatywna passa w trakcie której widzieliśmy też najniższy odczyt ever się zakończyła. Trwała 7 tygodni vs 6 tygodni w XI/XII 2015. Czy taka akumulacja czarnych myśli w końcu rozrusza parkiet? Nie wiem, bo niestety badanie jest młode a więc i kolejne rekordy wciąż niewiele znaczą.

    A skoro już zabrałem się za ten komentarz to w kilku słowach przegląd projekcji ze stycznia. Myślę że nie ma sensu poświecać im osobnego wpisu. Poza tym podoba mi się grafika, która tymczasowo wieńczy bloga ;).

    W związku z dodatkowym zygzakiem rewiduję 2.300 pkt na W20 do poziomu 2.100 we wrześniu/padzierniku (szczyt fal XX).

    Analogicznie WIG z 53.500 do 51.250 pkt.

    Wall St. nie zamierza redukować biegu, wyłączyła swój tempomat, dodaje gazu i dalej przewodzi stawce w drodze na 3.000 (w perspektywie paru lat). Brexit podcina skrzydła reszcie stawki.

    USD kontynuuje swoją wspinaczkę na szczyt. Możliwe że trwająca aktualnie korekta się rozwinie, ale wkrótce zobaczymy nowe szczyty prawdopodobnie w synchro z ograniczoną korektą na S&P500. W przyszłym r. odwrót i wieeeeeloletnie osłabienie $ wspierające wspomniany rajd indeksów w USA.


    I jeszcze na koniec zaktualizowany i poprawiony "leading count" na WIG20 zgodny z ideą płaskiej w XX o zasięgu wspomnianych 2.100 pkt

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prosimy o rysunek z prognozowanym trendem dlugoterminowym. Rozumiem ze fala korekcyjna C do wrzesnia (A bylo do konca marca), po czym ostateczne zejscie wielkiej fali 2. trwajacej od polowy 2007 roku?

      Usuń
    2. Marlod. Zgadza się. Odpowiedni rysunek obrazujący znajdziesz w poprzednim wspisie oraz w tym z 4 maja (gdzie symulowałem krótszą falę B, ale była to tylko mja wizja artystyczna; jak wiadomo w k. płaskiej fala B ma tendencję do powrotu w bliski rejon fali A i tak się stało w Brexitowym szoku). Na blogu treści analityczne oparte o dokonania Elliotta są tymczasowow zawieszone. Warunki odwieszające opisywałem wcześniej. A że nie mam na razie pomysłu na inne wpisy więc odpoczywam trochę od pisania :).

      Usuń
  45. do poczytania w wolnej chwili http://greedisgood.pl/dlaczego-analiza-techniczna-nie-dziala/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Autor zrobił świetną robotę tym wpisem ku przestrodze dla naiwnych. Nie wziął jednak pod uwagę najważniejszego, co dyskwalfikuje całkowicie metodologię i treść tego wpisu. Rynek finansowy to sieć powiązań matematycznych pomiędzy instrumentami finansowymi. Waluty nie żyją własnym życiem, lecz są ściśle określoną grupą.

      Usuń
    2. Maciej , czekamy na spełnienie trzeciej obietnicy, chyba nie zawiedziesz oczekujących ,,Ale póki co planuję 3 wpisy: zabawę w "kto wygra EURO'16" na zasadzie symulacji fal opartej o ostatnie wyniki finałowych drużyn, rozliczenie z noworocznych prognoz na półmetku i artykuł o falach Elliotta i jes swoistą "analizę SWOT" po >3 latach doświadczeń ,, pozdrawiam

      Usuń
  46. pomału nadchodzi czas na dojrzałe spadki, chyba nas też nie ominą? http://stooq.com/n/pic/?f=investtracer/1677.png

    OdpowiedzUsuń

---------------------------
Przydatne kody html:

- wstawianie aktywnego linku
<a href="adres linku w cudzysłowach">wyświetlany tekst</a>

- wytłuszczanie tekstu
<b>tekst</b>
---------------------------