poniedziałek, 4 lutego 2013

Wpis testowy

(Start)

 Jak wskazuje tytuł tego wpisu ma on charakter testowy. Niniejsze słowa to moje pierwsze ostrożne kroki stawiane w świecie blogowania. Nie znam się na html'u, programowanie to dla mnie język bardziej obcy niż starożytny aramejski, ale może z czasem oswoję się z tym i nauczę jak skutecznie maskować własne braki ;)

Blog ten założyłem dokładnie 5 minut temu (19:19, sobotniego zimowego [hmmm- na ulicach jednego płatka śniegu! {phi! też mi zima!}] wieczoru 3. lutego 2013 r.) aby usystematyzować i pogłębić własną wiedzę na temat psychologii rynków kapitałowych. Mówiąc precyzyjniej: będę zajmował się w tym miejscu interpretacją naturalnego - uchwytnego i poddającego się wizualnemu opisowi - zachowania grupy ludzi na tyle dużej, że osobiste sądy i decyzje poszczególnych jednostek przestają się liczyć na tle zbiorowej iluzji. Ouch! ależ to zabrzmiało! Ową grupą ludzi będzie zbiorowość inwestorów giełdowych.

Jest więc przedmiot badań - rynki kapitałowe. Jest podmiot - tłum :). Brakuje jeszcze kontekstu. Będzie nim teoria fal opracowana, jeśli mnie pamięć nie zawodzi w latach 30. ubiegłego wieku, przez amerykańskiego badacza trendów Elliotta (choć przypuszczam, że był on jednym z wielu - traderem poszukującym klucza do drzwi fortuny, któremu udało się zajść dalej niż innym dzięki wrodzonej spostrzegawczości i pracowitości).

Teoria fal Elliotta jest czymś więcej niż tylko próbą wytłumaczenia zachowań inwestorów w ograniczonym środowisku decyzji dwubiegunowych kupić-sprzedać. Jest to teoria, która ma potencjał wyjaśnienia wszelkich kierujących dużą grupą ludzi emocji w świetle podejmowanych przez nich decyzji. Można ją więc odnieść równie dobrze do środowiska inwestorów (w tym i traderów), jak i do polityków i ich wyborców, żołnierzy czy sportowców a więc wszystkich grup ludzi podejmujących wzajemnie powiązane decyzje w określonym otoczeniu.

(Ciąg dalszy nastąpi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

---------------------------
Przydatne kody html:

- wstawianie aktywnego linku
<a href="adres linku w cudzysłowach">wyświetlany tekst</a>

- wytłuszczanie tekstu
<b>tekst</b>
---------------------------